REHA ÜNSAL

Aranızdan 54 yıl önce orta kısımdan ayrıldım.. Birkaç istisna dışında birçoğunuzu sadece 25. Yıl'da görebildim. Aradan geçen bu uzun sürede olup bitenleri, öğrencilik-sporculuk-sosyal ve iş yaşantım olarak özetlersem… İlk-orta-lise ve üniversite yılları hep Arnavutköy-Bebek’te idim. 6 ay süre kaldığım Londra’dan İstanbul’a iyi bir iş imkanı bulduğumdan Lisansüstü eğitimimi yarıda bırakarak geri döndüm ve tam gün çalışmaya 1 Temmuz 1971 tarihinde Çanakkale Seramik Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlük İhracat Bölümü'nde başladım. Aynı şirketler grubunda Kalebodur A.Ş.’de Dış Ticaret ve Satınalma ve Ticaret Müdürü , Kaleflex A.Ş.’de Ticaret Müdürü ve Şirket Müdürü, Kalepazarlama A.Ş.’de Pazarlama Koordinatörü ve Pazarlama ve Planlama Koordinatörü görevlerinde 1988 sonuna kadar çalıştım. 1989-1993 Taç Holding A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, 1990-1993 Tuncalp Holding A.Ş.’de kurucu ortak ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak kendi işlerimde çalıştım.

1994 yılı başında tekrar profesyonelliğe dönerek McDonald’s Restaurant A.Ş.’de İnşaat-Emlak danışmanı olarak 2000 sonuna kadar; tekrar Çanakkale Seramik grubuna dönerek , 2001-2007 Kale Export Dış Tic. A.Ş.’de satış öncesi-sonrası Yöneticiliği ve Satış Destek Md. , 2008-2011 Kaleflex A.Ş.’de Pazar Araştırma Danışmanı, 2011 - …. Kale Holding A.Ş.’de Onur Başkan ve Kurucu Murahhas Azalık Danışmanı olarak görevime devam etmekteyim.

Ayrıca öğrencilik yıllarımda kesintili olarak 1966-1970 Günaydın ve Akşam gazetelerinde Spor Muhabirliği ile Feza Reklam’da  Gazete ve Radyo İlan ve Reklamları Prodüktörlüğü görevlerini zevkle yapmıştım.

Profesyonel işlerimin yanısıra, 1982-1983 İSO 26. Meslek Komite Üyeliği, 1984-1985 Başbakanlık DPT Özel İhtisas Komisyonu Plastik İşleme Kom. Bşk. , 1984- 1985 DPT Özel İhtisas Komisyonu Seramik Sanayi Koordinatörlük ve DEİK’de zaman zaman görev aldım.

Spora 6 yaşında İstanbul Yüzme İhtisas Kulübünde Haluk Kaptanoğlu’ndan bir yıl sonra başladım. İki yıl sonra Galatasaray’a geçerek 18 yıl Türk ve 2 yıl Alman ve İngiliz takımlarında devam ettim. 20 kadar Türkiye birinciliği kazandım. Bu arada 3-4 yıl Mahmut Tarzı arkadaşımızın rakibi olmaktan büyük mutluluk ve gurur duydum.

Yüzme-su topu  branşlarını kapalı havuzlar olmadığından Yaz Sporu olarak sezonluk yapıyordum. Yan spor yapma zorunluluğundan lise ve üniversite yıllarında okulların diğer branşlarında aktif oldum.  Üniversite yıllarında iki yıl üst üste futbolda Türkiye Birincisi olan takımda zaman zaman sağ-sol  açık oynadım. Basketbolda Türkiye ikincisi takımda yer aldım. Voleybolda ise takımın ilk altısı milli voleybolcu olduğundan Ali Vardar ve ben bir türlü oynayamadık. Halbuki  Bebek parkında oynanan semt maçlarında bayağı iyi idik. Son olarak 2012 yılında Master kategorisinde yüzme de iki Türkiye rekoru kırıp-sakatlanarak aktif sporculuğa zorunlu olarak veda ettim.

Askerliğime Tuzla Piyade Okulunda Ali Vardar ile başladım ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, Muhafız gücü takımında antrenör-sporcu olarak tamamladım.

1969 yılında Galatasaray’da Kongre üyesi, 1999 yılında ise Divan üyesi oldum.

1990’lı yıllarda yüzme ve su topu şubelerinde Şube Kaptanlığı,  1995’li yıllarda GS. İcra Kurulu Üyeliği ve Federasyon Temsilciliği gibi görevleri üstlendim.

34 yaşında 2 ABD Üni. Mezunu oğlum yüzmede Gençlik Olimpiyatlarında madalya kazanan birçok Türkiye rekoru sahibi bir sporcudur. 30 yaşında yine ABD Üni. + Paris Üni. + Milano/Marangoni Üniversiteleri mezunu kızım var. Henüz torunum yok.

2 kez evlendim ama 10 yıldır bekarım. Hobilerim her türlü seyahat , spor yapmak, motosiklete binmek ve ikinci gençliğimi doya doya yaşamak!!

Çocuklarımın annesi ile 26 yıl çok iyi günler geçirdim. Eğitimli,kültürlü,sağlam karakterli çok dürüst bir eşti. Kardeşlerim olmadığı için halen hayatta en güvendiğim ve problemlerimi paylaştığım tek kişidir. Herzaman fedakarca ailesine yaklaştığı için kendisine minnettarım.

Babam Daniş Ünsal RC’36, 1930-1936 öğrencilik ve 1936-1946 yıllarında İngilizce ve Sosyoloji öğretmenliği yapmış okuluna hayran bir kolejliydi.1930-1946 yıllarında (yaz tatillerinde bile evine gitmeden) Campus’da yaşadığından okul onun tek yuvasıydı. İstanbul Üni. Ve RC’de okuttuğu yüzlerce öğrenci içinde kolejlilerin hep ayrıcalığı vardı. Bebek ve okuldan hiç kopmadı.. Vasiyeti üzerine 93 yaşında Rumelihisarı Aşiyan Kabristanında huzura kavuştu.


Okul sonrası
Öğrenciler