MEHMET UĞUR TÜRKEL

1944 yılında Ankara’da doğdum. Çocukluğumu Adana’da geçirdim ve İlk okulumu da Adana’da İsmet İnönü İlk okulunda bitirdim. Anam beni Kolejin giriş imtihanlarına soktu ben de maalesef kazandım. Niye maalesef diyorum çünkü tam 9 yıl (Prep 2'de çakmıştım) ailemden uzak yatılı olarak okudum, belki de o yüzden veya sizin yüzünüzden anasının gözü oldum. Kolejde yatılı olarak kaldığım ilk geceler yatağımda ağladığımı hiç unutmam. Mezun olduğum yılda ise ben insanları ağlatmaya başlamıştım. Nerden nereye. Adana’ya gidip gelirken hep Toros ekspresini kullanırdım. Bülentcim de benimle gelir giderdi, annesi ancak bana emanet ederdi, herhalde ben de güven hissi veriyordum. Çok güzel günler geçirdik Toros Ekspresinde. 50. Yılımızda Bülentcim artık her şeyi anlatır inşallah. Bu arada çok sevgili arkadaşım Aykut’un yetiştirdiği bir kişi olmaktan da büyük gurur duymaktayım. Şimdi beni izliyor ve “Yuh olsun sana” diyorsa hiç şaşırmam.

1970 yılında ODTÜ Makine Mühendisliğinden mezun oldum. Mezuniyetim biraz uzayınca fazla beklemeden 1969 yılında Nazire ile evlendim ve hiç ayrılmadım. Askerliğimi Gaziemir-İzmir’de tamamladıktan sonra 1971 yılında İzmit’te Good Year Lastik Fabrikasında Bakım Mühendisi olarak işe başladım. 1976 yılında Mühendislik Müdürlüğü pozisyonuna atandım.

Özellikle Enerji tasarrufu konusunda çok verimli çalışmalar yaptım. İzmit fabrikasını Avrupa bölgesinde en üst seviyelere çıkardım. Bu sebepten ötürü A.B.D’ye davet edilerek ödüllendirildim ve Avrupa bölgesi Enerji Tasarrufu Koordinatörlüğüne atandım. Kısa süre sonra Adapazarı Uniroyal Fabrikasının Good Year tarafından alınması üzerine her iki fabrikanın da Mühendislik Müdürlüğüne atandım ve izmitten Adapazarı’na taşınmak durumunda kaldım. 30 yıllık iş hayatım boyunca yurt dışında çeşitli yönetim programlarına katılarak eğitildim ve yeterlilik sertifikalarını aldım. Ayrıca Good Year’ın dünyayı çevreleyen bir çok fabrikasını ziyaret ederek yeni teknolojileri inceledim ve ülkemize transferinde çalışmalarda bulundum. Son projelerim ise Kojenerasyon tesislerinin her 2 fabrikada da uygulanması olmuştur.

30 yıllık hizmet sonrası 2000 yılında Good Year’dan emekli oldum. İstanbul’da ENKO şirketini ve 2009 yılında İzmir Foça’da Türkel Mühendislik firmalarını kurarak Kojenerasyon konusunda çeşitli şirketlere danışmanlık hizmeti verdim ve halen işime devam etmekteyim. Çeşitli illerde yaklaşık olarak 25 tesiste 60 MW üstünde Kojenerasyon ve Trijenerasyon tesislerinin kurulması ve işletmeye geçmesini sağladım. Halen 4 adet tesisin kurulması ve 4 adet tesisin de işletme danışmanlığını yapmaktayım.

2 çocuğum, 1 de torunum var. Hala tek eşliyim ve görünüşe göre ölünceye kadar da öyle devam edecek. Kolejden beri muzipliğe devam etmekte olduğum için adım arkadaşlarımın beni onurlandırmasıyla KMT’ye yükseltildi. Doğduğumdan beri Beşiktaşlıyım.

Bu arada Filiz yemeklerinden bahis etmeden geçemeyeceğim. “Kolejden mezun olmak başka, Kolejli kalmak başka”. Biz yan yana gelince Kolejli olduğumuzu ispatlıyoruz. Beraberliğimizi sağlayan bütün arkadaşlarıma teşekkürlerimi iletmek isterim.


Okul sonrası
Öğrenciler