AHMET TARHAN

1962 yılı sonbaharında RA'ye ilk geldiğim gün Anderson Hall 44 numaraya benim gibi ortayı başka okullarda okumuş ve sınavla koleje girmiş olan Ali Vardar, Yavuz Gönenç, Emin Çeşmebaşı, rahmetli Koray Derman'ın dışında herkes beş seneden beri dostlukları pekişmiş ve çoktan kolejli olmuş kişilerdi. Onların çoğu hem sınıfın önde gelen çalışkanlarından hem de belli başlı fırlamalarındandı. Çok kısa zamanda bizler de onlardan olmuştuk. Rahmetli Aykut bunların başında geliyordu. Lise 1'de 44 numaralı yatakhanedekilerin anıları oldukça renklidir.

1965 mezuniyet günü geldiğinde rahmetli Mr. Bull seni RC ye sokmam deyince soluğu ODTÜ'de alanlardan oldum. Aklımda sadece makine mühendisi olmak vardı. Onun için hem Teknik Üniversite Makine Mühendisliği hem de ODTÜ Makine Mühendisliği sınavlarına girdim, Mr. Bull'a inat ikisini de kazanmıştım. 1970 te Ergin İskit, Nabi Eren, Sertan Özan, Mehmet Türkel ile birlikte mezun olduk. Dört sene sonra 1974'te MS de tamam oldu.

Aslında çocukluktan beri hayalim kaptan olmaktı. Rahmetli babam gemilere ve makinelere olan merakımı bildiğinden (kaptanlığın zor olduğunu, evimden, yuvamdan uzaklarda yaşayacağımı, ileride aile düzeni vs. açısından mutsuz olabileceğimi söyleyip) beni makine muhendisliğine ikna etmişti. Makinelere ve aynı zamanda otomobillere olan merakım, ODTÜ yıllarımın büyük kısmını o zamanlar sahip olduğum Anadol'u modifiye etmek ve yarışlara hazırlamakla geçirdim. Bir ara Claud Nahum'la birlikte OTOSAN (Anadol ) fabrikasında staj yaptık.

!970-73 yılları arası Ankara'da önce özel bir firmada otomasyon ve sistem dizaynı üzerine mühendislik yaptım. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı'nın test ve araştırma bürosunda sınav programcılığı dönemi oldu. Bu arada 1966'da tanıştığım ODTÜ Kimya Mühendisliği'nden eşim Sevinç Tarhan ile 44 yıldır evliyiz. Oğlumuz Tunç !976 yılında doğdu.

1973'te Ergin İskit le beraber Izmir'e yerleştik ve iyi yapacağımıza inandığımız bir işe başladık. Türkiye nin ilk ODTÜ'lü makina mühendisi olan oto tamircileri olduk. EgeServis adıyla o günler için oldukça donanımlı bir oto servisi açtık. 1980 yılına kadar iyi işler yaptık. Servisçiliğin yanında o zamanlar henüz Türkiyede yeni sayılan bir konuya el attık. Güneş enerjisi imalatına başladık. ISTAR adıyla Izmir ve civarında bir sistem kurduk. Şansımız yaver gitti, ve 1975'te Ergin,1976'da ben dörder ay kısa dönem askerlik yaptık. 1978-79 krizli yıllarda biraz zorlandık, ve 1980'de iş yerimizin yıkılması vesilesi ile ortaklığımızı ayırdık. Ergin, güneş enerjisi işine, ben ise oto servisçiliğine devam ettik. Daha sonraki yıllarda 1984 senesinde Izmir'de ALFA Romeo bayiliğini açtım. 1985 senesinde de Borusan Oto'nun ilk bayii olarak Izmır BMW bayii oldum. Daha sonraki yıllarda Alfa Romeo'yu bıraktım. 1989 yılında, eşim Sevinç de çalışmakta olduğu Turyağ - Henkel gurubundan ayrılarak Ege Servis'te benimle birlikte otomobilci olarak çalışmaya başladı. Halen Borusan Otomotiv'in en eski bayii olarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Sevinç kendini emekli etti ama ben hala tam başaramadım. Maalesef oğlum da otomotiv sektörünü benimsemedi. Emekliliği biraz da bundan tam başaramıyorum galiba.

Yukarıda bahsettiğim iki konu (otomobil ve gemi) tutkusu bana iş hayatımın dışında en büyük iki hobi olarak hep keyif verdi. 1970 senesinde başladığım otomobil sporu 1998 senesine kadar fiilen devam etti. Yani 28 sene otomobil sporunun her branşını yaptım. 1989-90 senelerinde Türkiye GR-N Tırmanma, Rallicross, ve Pist şampiyonu oldum. 1992-93 senelerinde GR-N Türkiye Rally 3.sü oldum. 1997 Türkiye GR-N touring pist şampiyonu oldum. 50 yaşımda iken şampiyon olarak aktif otomobil sporuna son verdim. 1998 senesinden bu yana çocukluk tutkum olan tekne ve denize sardım. 1975'ten beri hep ufak bir teknem vardı ama 1998'den sonra hem teknemi büyüttüm, hem de tekne turizmi yapmaya başladım. Yakın zamana kadar mavi tur ve charter işiyle uğraştım. Artık sadece kendi teknemde denizlerde dolaşmaya çalışıyorum. Haftada iki üç günümü Bodrum'da, teknede geçiriyorum. 41 senedir Izmir'de oturuyorum, ama Bodrum'da geçirdiğim zamanlar her sene biraz daha uzuyor.


Okul sonrası
Öğrenciler