VAHAN TANAL

Robert Academy'den mezun olunca , Robert College İnşaat Bölümü'ne girip, 1969'da zar zor mezun oldum. Aynı sene Laramie, Wyoming'de, University of Wyoming'de Masters degree almak üzere okumaya başladım. Onyedi bin nüfuslu Laramie, İstanbul'dan sonra bana büyük bir culture shock'u oldu. Cowboy'ların  memleketinde oldukça yalnızlık hissettim. RC'den , Diran Simpadian, Seyhan Soylu, Yako Varol, Haluk Beker ve Ankara'dan Tuncay Tükel adında birkaç Türkiye'li arkadaş da post-graduate talebesi idiler benimle.  İlk yaz tatilinde hemen Istanbul'a gidip Büyükada'da hasret giderdim. 1971'de MSCE degree'mi aldım ve New York'ta Parsons Brinckerhoff Quade & Douglas şirketinin geoteknik bölümünde, bilhassa sualtı tünel projelerinde  çalışmaya basladım. !973'ten 1977'ye kadar geoteknik ihtisası şirketi Dames&Moore'un Cranford, New Jersey, şubesinde çalıştım. Tesadüfen, RC'den çok sevdiğim sınıf arkadaslarimdan Kutay Ozaydin da ayni sirketin Chicago ofisinde çalışırmış. Kendisi New Jersey'ye muvakkaten geldi ve beraber aynı projede birkaç ay çalıştık. 1977'de tekrar Parsons Brinckerhoff (PB) şirketine döndüm ve otuz seneden fazla aynı şirkette çalıştım. PB onüçbin elemanlı, bütün dünyada toplam 250'den fazla şubesi olan bir şirket. Geoteknik bölümünden sonra şirketin liman, sahil ve açık deniz projelerinin yönetmeni olarak devam ettim. 2007'de şirketten emekli olup independent consultant olarak çalışmaya başladım ve halen devam ediyorum.

Kırk seneyi geçen mühendislik çalışmalarımda hemen hemen her kıtada büyük inşaat projelerine katkım oldu. Haiti, İran, Mısır, Colombia, St.Lucia, St.Croix, Belize, Fransa, İngiltere, Hong Kong, Sidney, Melbourne, Dubai, Panama,  Dominican Republic, Kanada ve baska çok sayıda Birleşik Amerika içinde ve dışında çalışmalarım oldu.Taipei Metrosu için iki sene (1987-89) ailece Taiwan'da yaşadık. Türkiye'de akaryakıt borusu boğaz geçişi (1984), Ankara-Gerede Motoryolu (1986 ) ve Marmaray Tüp Tünel (1985, 2004, 2013), Istanbul (1985) ve Ankara (1990) Metro projelerinde çalıştim.

!975'te dört aylık askerliğimi İzmir, Narlıdere İstihkam Okulu'nda yapıp geri döndüm. 1987'de İstanbul doğumlu Lisa Minakyan'la New York'ta evlendim. !982' de kızım Lara ve 1986'da oğlum Stephen doğdular. Lara hukuk, Stephen finans/ekonomi okudular, ve kendi ihtisas konularında New York'ta büyük şirketlerde çalışıyorlar. Her ikisi de iki sene evvel evlendiler. Lara'dan Sophia adinda altı aylık bir torunumuz var. Iki aile de bize yakın, New York'ta yaşıyorlar.

Full- time çalışmayı bırakmiş olduğum 2007 yılından beri, sadece zevk aldığım işlere girerek, öğretim, konferans, seminer ve sunumlara katılarak, iş hayatımı ikinci plana geçirdim. Gençlere yardımcı olmak, talebe, genç mühendis ve eskiden beri tanıdığım ve sevdiğim şirketlere yardım etmek en büyük zevkim oldu. Oldukça sık seyahatlerimin gayesi başta tatil olmak üzere biraz de "hem ziyaret-hem ticaret" şeklini alıyor bu sıralarda. 

Özetle, ailemizden ve Robert Akademi'den almış olduğumuz terbiye , kültür, ve oğretim sayesinde hayatımızı elimizden geldiği kadar verimli bir sekilde geçirdigimize inanıyorum. Ne mutlu bizlere, sevgili arkadaşlarım."


Okul sonrası
Öğrenciler