AHMET SUBERK

Ben de herkes gibi  RA giriş imtihanlarını kazanıp girdim Robert Akademi'ye. Fakat tarih, coğrafya ve yurttaşlıktan orta üçte ikmale kalınca Mr. Bull bana ikmal hakkı tanımadan ilişkimi kesti. Ankara'da bir ortaokulda devlet okullarında verilip de RA'de almadığımız derslerden ikmalleri verip orta okul diplomamı aldım. Arkasından Ankara Atatürk Lisesi'nde lise bire girdim. Tesadüf, o sene AFS mektebe geldi ve beni seçip Chicago’nun banliyölerinden Evergreen Park’a bir ailenin yanına verdiler. Oradan lise diploması alıp tekrar Atatürk Lisesi'ne 3. sınıfa geldim. Son sınıf imtihanlarından iki hafta evvel babamı kaybedınce liseyi bitiremedim, fakat USA’den aldığım lise diploması orada geçerli olduğundan, burs da alarak Gannon Üniversitesi'nden BS in Industrial Management derecemi alıp mezun oldum  ve o yaz  evlendim. (Dört sene Merih Şinik ile beraberdik ve birbirimize destek olduk o zaman boyunca.)  Bir sene Jones Laughlin Steel Corp.'da staj yaptıktan sonra University of Pittsburg’a  ekonomi bölümüne yine burslu olarak girdim ve MS in Economics derecemi aldım.

Bir sene daha staj yapıp Türkiye'ye askerlik için geldim. İlk 4 aylıklardandım. Antakya'da Eyüp İlyasoğlu ve Bülent (lıseden gırme-kimya mühendisi) arkadaşla yedek subaylığı da bitirdim.

Tekrar Amerika'ya gelip real estate sahasında çalışmaya başladım. Bu arada Washington çevresinde (Md, Va ve  Dc )  vp olduğum bir development şirketinde 3 shopping center, 4 ofis binası ve birkaç warehouse ve ofis condo binaları yapımında  mesuliyet alarak çalıştım. Patronum  bir kaza neticesi paralize olunca  şirket kapandı. Ben de tek başıma ev inşasına geçtim ve 80’e yakın single family ve town house yaptım. 1991 senesi birçok ufak inşaat firması gibi beni de sarstı. Bunun neticesi karımdan da ayrıldım.

1996 senesinde bir arkadaşımla mermer ve granit imalat atölyesine ortak girdim ve 1999 senesine kadar beraber çalıstık. 1999’da şimdiki karımla tanışıp tekrar evlendim. Karım hem avukat ve hem de real estate broker. Beraber land development yaptık. 2005 senesinde son 50+ arsayı satıp yerine income producing emlak alıp Florida'ya  yerleştik. Kader: Florida'da fazla kalamadık. Annemin sıhhati bozulunca İstanbul'a taşındık. 2009'da Amerika'da piyasa bozulunca karım Florida'ya döndü işlerin başına ve ben de  iki üç ayda bir İstanbul-Boca Raton arası mekik dokumaya başladım.  2014 Mayıs ayında annemi kaybettikden sonra artık Boca Raton merkezli yaşama döndüm.

Beni en memnun eden hadise 2007'de tesadüfen Reşad ile bir akrabamın cenazesinde karşılaştıktan sonra Filiz yemeklerini öğrenmem oldu. O günden sonra iki haftada bir olan toplantıları iple çekmeğe başladım. Grubun içine sanki hepimiz mektepte imişiz gibi kaynaşabildim. Bu da bizim seçkin ve o derece olgun  bir grup olduğumuzu ispat ediyor. 50. yılda arkadaşlarla beraber olmak ne güzel hediye oldu bana.


Okul sonrası
Öğrenciler