YURDANUR SANER

Annem  imzasını zor atardı. Daha sonraki yıllarda da 1944 yılının Kasım 11'inde mi yoksa 21' inde mi doğduğumu bir türlü  söyleyemedi. Nüfus kağıdımdaki doğum tarihim ise 21 Şubat 1945. Herhalde okula erken başlamayayım diye bu tarihi girmişlerdi.Taksim, Gümüşsuyu'nda  sabaha karşı doğmuşum ve ismimi üvey dedem Kenan Rifai Hz.leri koymuş. Tanımadığım insanlar halen bana  e-maillerinde Yurdanur Hanım diye  hitap ediyorlar. Ama Ömer Beşkardeş kardeşim bana ismimle hitap eder. Onunla ayrıca  dostluğumuz Yeniköy komşuluğuna dayanır. Sağolsun. Altı yaşımdayken taşındığımız Yeniköy’deki yaşamım 26'lı yaşlara kadar devam etti. Dokuz yılı   ise Yeniköy ile Robert Academy Campusu arasında gidip gelmekle geçti. Biraz da komşu Rum kızlarıyla flörtlerle.

Babamın inadıyla ikinci defa girdiğim imtihanları kazanınca, Emirgan Orta Okulu'ndaki bir seneden sonra TEPE'ye adım atmak nasip oldu. Dolu dolu anılar arasından, futbol takımımız kaleciliğimi, field day'leri, Kızılderili kabile isimleriyle anılan takımlarımızı, cross country koşularımı, Amerikadan gelen o güzelim kitapların kokularını, soğuk sosisli sandwiçleri, bütün hocalarımı ve arkadaşlıkları hatırlayabiliyorum. Lise 1'deyken babamı kaybetmiş ve bilahare ikinci yılı edebiyat kolunda okumuş ve 1966 yılının Eylül ayında mezun olmuştum. 2 sene Prep yıllarını da sayarsak Robert Academy maceramız bana tam dört yıl kaybettirdi. Ben mezun olurken arkadaşlarım üniversiteden mezun oluyorlardı. Hayata biraz geç başladık ama kayıpları hızla telafi edebildik.

İstanbul Üniversitesi maceram ancak 2 hafta kadar sürdü ve kendimi Isparta’da asker ocağında buldum. 23 aylık askerlik görevimden sonra  Setur Duty Free Shop'ta başlayan Atatürk Hava Limanı serüvenim ise yaklaşık 45 yılımı aldı ve halen de sürüyor. Allah nasip ederse bir 5 yıl sonra 50 yıllık maceraya bir son verip kendime altın bir madalya takacağım. Sırasiyla PAN AM, SAUDİA, Kuwait Airways, Egyptair,Singapore Airlines, Suriye Arap Hava Yolları, Air Malta, Hainan Airlines, İran Aseman Airlines, Mahan Air, Jazeera Airways, Irak Hava Yolları ve İran Qeshm Air'de gerek istasyon müdür ve gerekse kargo müdür pozisyonlarında ve Türkiye Genel Satış Acentalıklarında  görev aldım.

Robert Academy’nin bize kazandırdıkları rehberim oldu. Herzaman bilimsel olmaya çalıştım. 9 yıl Akademi ve yaklaşık 4,5 yıl PAN AM  hayatım bütün yaşantım boyunca bana yardımcı oldu.

Bu arada iki evlilik, 3 torun hayatımın 36 yılını renklendirdi.

Hergün  TEPE'den Yeniköy’e indiğimde Türklüğümü ,milliyetçiliğimi ve Atatürkçülüğümü hatırlayarak yaşamıştım ve halen de öyle yaşıyorum.  


Öğrenciler