ŞEVKİ PEKİN

Galatasaray Lisesi ilkokul kısmı, Amerika (Norwich Conn.) ve Highschool sonrası RA.
RA - Hüsnü Özyeğin'in deyişi ile ''I owe (many of) my assets to Robert College."

Lisenin birinci sınıfı sonunda mimar olmaya karar verdim. "Atatürk Kültür Merkezi" mimarlık bürosunda yaz çalışmaları sonucunda sahne çelik işlerini yapan kişilerin daveti sonrası hep aklımda olan İtalya yerine, Viyana'da mimarlık eğitimim başladı. Prof. E.A.Plischke'nin (Meisterschule) yönetimindeki Viyana Güzel Sanatlar Akademisi'ni (Akademie der bildenden Künste) bitirip okulda bir sene asistanlık sonrası, 1974 yılında İstanbul'a döndüm ve büromu açtım. Pek çok yapı ve proje çalışması neticesinde Avusturya'da iki, Türkiye'de beş mimarlık ödülü verdiler, iki kitabım yayımlandı. Viyana, İTÜ, Yıldız Teknik, Bursa Uludağ Üniversitesi'nde on beş yıla yakın hocalık yaptım, yurt içi ve dışında pek çok konferans ve jüriye katıldım.

Nüfus artışına karşı biri olsam da bir sürü çocuk etrafımda oldu hep. Cem (1975; Bilgi Üniversitesi Ekonomi ve Bloomberg TV Editör, eşi Sumru ve kızları Ayşe ve Zeynep) Ali (1980), Ömer (1991; Viyana Akademi ve SciArch, California Mimar) ve Osman (1995; Boston BU Hospitality Management) ve onların arkadaşları.

Sevgili eşim Leyla ile 1982'den beri mutlu bir beraberliğimiz var. Mimarlık mesleği emekli olmaya elverişli değil, büromda çalışmalar ve üçüncü kitap çalışmam devam ediyor. Bunun yanında Dikili (Bademli) ve Çandarlı'da zeytin ve zeytinyağı  vaktimizin bir kısmını alıyor.


Okul sonrası
Öğrenciler