BÜLENT PAKSOY

RA’65 sınıfı ile mezun olacak iken acele etmemeye karar verip(!) RA’66 yı tercih etmiştim. O zamanlar çift dikiş daha sağlamdır diye kandırmışlardı beni. Her işte hayır var derler. Zira daha çok arkadaşım oldu...

Mezuniyetten sonra o zamanlar Beşiktaş’ta mevcut olan Özel Işık Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’ni kazanmış ve bir yıl devam etmiştim. Bütün yıl boyunca içimde RC Yüksek’e girmek olduğu için 300 kişilik sınıfı birincilikle bitirdim ve doğrudan transferle RC Makina Mühendisliği'ne geçtim. Ancak Işık İnşaat müfredatı ile RC Makina müfredatı uygun olmayınca birinci sınıftan başladım. 1972'de Bܒnün ilk mezunları arasında makina mühendisi BSME derecesi ile mezun oldum. Şimdilerde RC’yi maalesef yüksek olarak bilen yok… Lise zannediyorlar..

Bܒden mezuniyetten sonra Londra Brunel Univ.'den Mtech derecesini alarak Türkiye’ye döndüm. Uzun dönem askerlikten sonra (gazete ilanı vererek) bazı şirketlerle mülakat yaptım ve Profilo’da karar kılarak, dört yıl G.M ardımcısı olarak çalıştım. Profilo’nun  Çerkezköy’de başlayan buzdolabı fabrikasının kuruluşunda bulundum ve günde 2000 üretime erişince, ayrılıp Adana’da Tavukçuluk konusunda 1979 da kendi işimi kurdum. Bu ve yem konusunda çeşitli yatırımlardan sonra 1993'te Paknişasta adı ile Nişasta ve Glikoz Fabrikası kurdum, 1994 sonunda o yıl oluşan krizden dolayı yabancı bir firmaya (Amylum) sattım. 2013 yılında Tavaş Yem Şirketi'ni de satarak halen Tidaş (yumurta), Bioper (tarımsal hammadde ticareti) ve Yes (Biodizel üretimi), Turunçgil (narenciye üretimi) şirketlerinde çeşitli ortaklıklarla faaliyete devam ediyorum. Emekli olmaya da niyetim yok.

Adana Sanayi Odası yönetiminde ve meclisinde 20 yıl görev, Adana Güç Birliği kuruluşu, Rotary Kulübü'nde başkanlık, Guvernör Yardımcılığı, çeşitli derneklerin kuruluş ve yönetimlerinde görev yaptım.

 1976'da ACG ve BÜ mezunu Gülru Selek ile hayatımızı birleştirdik. 1978'de Mahmut Emre, 1979'da Ömer ve 1985'de Can oğullarımız oldu. Şimdi üçü de üniversite tahsillerini tamamlayıp iş hayatına geçtiler.

Halen Adana’da büyük bir keyifle oturuyor, sık sık İstanbul’a gidip okul arkadaşlarımı görmeye çalışıyorum…. Kısaca hayatım böyle..


Okul sonrası
Öğrenciler