Cengiz Karakoç

1947 Ankara doğumluyum. İlk ve ortaokul eğitimimi Ankara Namık Kemal İlk ve Orta Okulu'nda tamamladıktan sonra ailece İstanbul'a taşındık.

1965'te RA'da lise eğitimimi tamamladıktan sonra girdiğim Robert Kolej Mühendislik Mektebi'nden 1969 yılında inşaat mühendisi olarak mezun oldum. Aynı yıl kabul edildiğim Duke Üniversitesi'nde (Durham, NC) yüksek lisansımı (MS) 1971 yılında tamamladım ve aynı yıl yurda döndüm.

Askerliğimi yaptıktan sonra çeşitli devlet kurumlarında inşaat mühendisi olarak görev yaptım ve 1979 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'ne araştırma görevlisi olarak girdim. 1981-82 yıllarında İtalya Politecnico di Milano Üniversitesi'nde araştırmacı  olarak bulundum ve aynı üniversitede gene davetli misafir araştırmacı olarak muhtelif defalar 3-4 ay süreli olarak çalıştım. İTÜ'de doktoramı tamamlayıp gene İTÜ'de doçent (1987) olduktan sonra gene aynı yıl doçent olarak Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'ne atandım. Gene BÜ'de aynı bölümde 1993 yılında, lisans ve yüksek lisans dersleri veregeldiğim yapı-mekanik ana bilim dalında profesör olarak atandım.

Bu arada konu medeni duruma gelirse; "evliyim ve şu kadar çocuk sahibiyim" diyemiyorum çünkü hâlâ bekârlık bayrağını dalgalandırmaktayım (hangi akla hizmet pek bilemiyorum).

Hâlen, geçen sene (Nisan 2015 te) emekli olduğum BÜ'de aynı bölümde (inş. müh. bl.) yarı zamanlı olarak muhtelif lisans üstü dersler vermekteyim.


Okul sonrası
Öğrenciler