AYKUT GÜRLEK  (12 Ağustos 1945-17 Temmuz 2010)

12 Ağustos 1945 de Develi/Kayseri kökenli, İstanbul’da yaşayan, bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelir. Ömründe ilk defa, evlendikten sonra gittiği Develi aidiyeti ile herzaman gurur duyar.

Öğrenimine Nuruosmaniye’ deki Özel Yeni Nesil İlkokulunda başlar. İlk  ‘’aşkı’’ Zeynep ve uzun yıllar sürdürdüğü Hasan Garan’la dostluğu yaşamının ilk anıları olarak saydığı bu döneme rastlar. Daha sonra öğrenimine Robert Kolej’ de devam eder. Yatılı olarak okuduğu ortaokul ve lise yılları hayatının önemli bir bölümüdür.

Küçük yaşta babasının Karaköy/Kardeşim sokaktaki işyerinde çalışması sonucu  yaz tatillerini arkadaşlarından ayrı geçirmesi onu rahatsız etmez; Perşembe Pazarı ve Eminönü İŞBANKASI arası sandal seferleri ve civardaki esnaf lokantaları farklı dostluklar getirecek ve hep güzel anılar olarak belleğinde kalacaktır.

İşletme ve Boğaziçi Üniversitesi’nde okumak isteği gerçekleşmez ve öğrenimi ODTÜ Elektronik ve Elektrik Bölümü’nden mezuniyetle sonuçlanır. Ancak mesleğini icra konusunda ampul değiştirmekten öteye geçmez. Üniversiteyi bitirdiği yıl çok düşkün olduğu  annesini kaybetmesi onda unutulmayan bir yara açacaktır.

‘İŞ’ hep öncelikleri arasında olur. Kuruluşunda ve yönetiminde aktif olduğu  STFA bünyesindeki Sedef Gemi inşa şirketi baş meşguliyetidir.  Fırtına sebebiyle ‘geminin kıçı’ karaya döndü diye gecenin bir yarısı tersaneye koştuğu çok olmuştur.

70’li yılların sonuna doğru hayatına yepyeni bir anlam katan Müjde ile evlenir; Nazlı ve Ömer adlarında iki çocuğu olur. Ailesine ve çocuklarına çok düşkün bir evlat ve baba, arkadaşlarına vefalı ve değerbilir bir dost olmayı misyon edinmiştir.

Aykut, 1965 yılında mezuniyetinden, 17 Temmuz 2010 günü, ölümüne kadar, RA’65 sınıfı için bir çimento görevi görmüştür.

25., 30., 35., 40. Ve 45. Yıl  ve Tarabya Filiz Buluşmalarımızın örgütleyicisi olmuş; Okulumuzla aramızdaki bağı hep canlı tutmuş; sınıf arkadaşlarıyla sürekli irtibatta olmuş; Sınıf temsilciliği görevini üstlenerek “RC Annual Giving” kampanyalarında sınıf katkımızın hep en üst düzeyde olmasını sağlamış; ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Toplum Gönüllüleri’ne hem katkı vermiş ve hem de destek sağlamaya çalışmıştır.

Maalesef çok erken kaybettiğimiz Aykut’un yokluğunu her geçen gün daha iyi anlıyor ve onu çok özlüyoruz.


Okul sonrası
Öğrenciler