Münip GÜMRÜKÇÜOĞLU

1965’de Robert Academy’den mezun olduktan sonra, 1965-1969 arasında Robert Kolej Mühendislik Okulunda okuyarak Haziran ’69’da Makina Mühendisi diplomamı aldım.

’69 Eylül’ünde aldığım Fellowship ile Brown University’ye Master’a gittim. 1 yıllık bir eğitimden sonra, bölüm fonlarının kısıtlı olmasından dolayı tez çalışmalarına henüz başlayamadığımdan, “leave of absence” alarak Türkiye’ye döndüm ve  1970 Ekim’inde askere gittim.

Askerliğimi Deniz Yedek Subay olarak Yassıada – Derince – Gölcük’de yaptım. 12 Mart’tan sonra İstanbul’daki büyük aramada (21 Mayıs’tı galiba – Elrom’un ölüsünü bulmuşlardı) ben Gölcük’deki ilk nöbetimi tutuyordum.

Askerlik bitmesine yakın, tekrar ABD’ye dönmek üzere planlar yaparken, hayatım birdenbire başka bir yöne kaydı ve 1971 Kasım’ında çıkmaya başladığım Evin Kantemir (ACG ’68) ile Haziran 1972’de evlendim.

Çok inişli, az çıkışlı bu evlilik, 1976’da oğlum Emir doğduktan sonra 1979 Kasım’ında sona erdi. Bir daha asla! derken, durumlar değişti :  Mayıs 1980’de Ankara’lı Mimar Semra Özköse ile bugün 35 yıldan sonra aynı mutlulukla süren bir evliliğe adım attım.

1982’de oğlum Eren doğdu.

Büyük oğlum Emir İTÜ'de Fizik Mühendisliği okudu. Aynı okulda Master yaptıktan 2004 yılında o da Ankara’dan Suzan Köseoğlu ile evlendikten sonra 2006-2010 yılları arasında University of Minnesota’dan PhD aldı. Sonrasında 3 yıl Japonya'da IPMU'da, sonrasında da iki yıldır İngiltere'de Nottingham Üniversitesi'nde PostDoc olarak kozmoloji üzerine araştırmalarını sürdürüyor. 2013 Ekim'inde Aylin adını verdikleri ilk torunumuzun da babası oldu.

Eren ise aileyi çabuk terketti : 1998’de 16 yaşındayken AFS ile Washington DC’ye gitti ve Duke Ellington School of Art’da 1 yıl okudu. Okulu çok iyi ve yanında kaldığı aile de aynı anne–baba gibi olduklarından 1 yıl daha aynı aile yanında kalarak diploma aldı. 2000 Eylül’ünde Boston’da Berklee School of Music’e başlayarak 2004 Mayıs’ında Jazz Composition / Film Scoring çifte major’u ile mezun oldu. 2 yıl Los Angeles'de bir müzik stüdyosunda çalıştıktan sonra yurda döndü. Burada iki yıl Sertab Erener'in gitaristi olarak çalışırken ayrıca reklam müzikleri, çeşitli müzisyenlere aranjman ve besteler yaptı. Kendi grubu ile verdiği birkaç konserin yanısıra Aydın Esen, Harun Kolçak ve Ülkem Özsezen'in gruplarında da zaman zaman çaldı. Ülkedeki profesyonel müzik ortamının kendi anlayışına uygun olmadığını görüp, 2011 yılında İTÜ MIAM'da Master'a başladı. 2012 Ağustos'unda Polonya'lı Katarzyna Repeta ile evlendikten ve Contemporary Music dalında MA derecesini aldıktan sonra 2014 Ağustos'unda PhD için Duke University'ye, tekrar A.B.D.'ye döndü.

İş hayatımda da çıkışlı ve inişli bir süreç yaşadım : 

1972-1973          T. Demir Döküm

1973-1981          Kartaltepe Mensucat  (Firma satıldı, ayrıldım)

1981-1986          Boyateks

1986-1995          Sifar İlaçları (Bomonti – Avcılar – Çerkezköy)  (Eczacıbaşı’na satıldı)

Burada bir "grass-roots" antibiyotik tesisinin kurulması ve işletmeye alınmasının tüm aşamalarında başta Proje Yönetmeni, sonrasında da Üretim Genel Md. Yard. görevinde bulundum. Bu arada yedinci 5 Yıllık Plan hazırlanırken Biyoyeknoloji üst kurulunda görev aldım.

1996-2013          Esselte Leitz (Çerkezköy) (2013 Mart sonu gerçek emekli olarak ayrıldım)

Semra ise önce Emlak Bankası Ataköy inşaatlarında, sonra 2 yıl yanımda ilaç fabrikası inşaatı kontrol mimarı, son olarak da Bebek Kirschbaum’da Satış Yönetmeni olarak çalıştıktan sonra 2001 yılında aktif çalışmaya veda etti. Babamı 2008 yılında kaybettik, annem ise hayatta ve sağlıklı bir yaşlılık geçiriyor.

Uzun yıllar (1950’den beri) Levent ve Ulus’da oturduktan sonra 2003 Ağustos’unda Burç Beach yolundaki (Jim Johnson'un minibüsü ve okulun Land Rover'ı ile haftasonları gezici kütüphane götürdüğümüz bölgenin tam merkezi) Arıköy’e taşındım. Kargaşadan uzak, doğayla içiçe sakin ve sessiz bir hayat yaşıyorduk ki 3. köprü ve yeni havalimanı inşaatı yüzünden korkarım birkaç yıl içinde buralar da aynı kargaşanın içine girecek. Geçen yıl işten ayrıldıktan sonra bu yıl Kasım sonuna kadar, takriben 1.5 yılımı Yalıkavak'daki yazlığımda geçirdim ve oranın dinginliğine alıştım. Sanırım artık o taraflara temelli taşınma vakti geldi.


Okul sonrası
Öğrenciler