ERDOĞAN GÜLARI

1965'te mezun olduktan sonra tahsilime RC Kimya Mühendisliği bölümünde devam ettim. 1969'da mezun olduktan sonra sınıf arkadaşım Esin Cetegen’le evlenip California Institute of Technology’de doktora yapmaya gittik. 1973'te Kimya Mühendisliği doktora diplomalarımızı aldık ve Postdoc olarak State University of New York, Stony Brook’ta bir sene kaldıktan sonra, Türkiye'ye dönüp Halis’le Komili'nin Ayvalık tesislerinin kuruluşunda iki sene çalıştım. Bu iki senede Türkiye’de rüşvetin her devlet dairesine girdiğini gördüm. Türkiye'deki yolsuzluk ve rüşvetle yaşayamıyacağımı anlayinca, 1976’ da tekrar New York’a geri döndüm. 1978’de University of Michigan Kimya Mühendisliği bölümünde Assistant Prof. olarak akademik kariyerime başladım. 1982’de Associate Prof., 1985’te Professor oldum. 1986'dan 1993’e kadar da Mühendislik Kolejinin Senior Associate Dean’i olarak çalıştıktan sonra bütün zamanımı eğitim üyeliğine vermeye başladım.

İlk oğlum Bora 1975’te Nişantaşı'ndaki Pakize Tarzı Kliniği'nde doğdu. Anne ve babasının izinde yürüyerek University of Michigan’ın Aerospace Mühendisliği'nden mezun oldu ve kendini yelken yarışlarına adadı, iki dünya sampiyonluğu ve istisnasız her yarıştığı dalda şampiyonlukları var; bir ihtimal gelecek olimpiyatlarda Amerika'yı temsil edecek.

1995’te ilk eşim Esin’den ayrıldım ve 1996’da ikinci eşim Ning’le evlendim. İkinci oğlum Deniz 1996’da doğdu. Deniz de gene anne ve babasının izinde yürüyerek önümüzdeki sene mühendislik tahsiline başlayacak.

36 senedir University of Michigan’da eğitim ve araştırma yapıyorum, 1994'ten beri de Tayland'da bir üniversitede senede iki hafta doktora talebelerine ders veriyorum. Bu güne kadar dünyanın çesitli ülkelerinden gelen 50 doktora talebesini araştırma grubumdan mezun ettim. Doktora talebelerimden üçü Türkiye'den, şu anda biri Ege Teknik'te doçent. Gazi Üniversitesi'nden, Orta Doğu'dan ve Konya üniveristelerinden on kadar eğitim üyesi de yanımda üç aydan iki seneye kadar kalıp araştırma yaptı.

Benim araştirma alanlarim enerji, otomotiv katalizörleri, semiconductor malzemeleri ve biyoteknoloji üzerine. Bu konuda iki yüzden fazla yayınlanmış araştıma yazılarım oldu, sekiz patentim de var. Araştımalarımı pratiğe geçiren iki şirket kuruldu. En son kurduğum şirket “Biodiscovery“ halen yaşadığım Ann Arbor şehrinde sentetik biyoloji üzerine çalısıyor. Çok eskiden yaşayan hayvanların (mamut gibi), uzun seneler önce ölen askerlerin kimliğini gösteren genler bizim şirketin yaptığı mamuller sayesinde analiz ediliyor. Arada bir Türkiye'de bir şubesini açmak aklıma geliyor ama henüz olmadı.

Bizim üniversitede mecburi emeklilik yaşı yok ama üç dört sene sonra emekli olmayı düşünüyorum. Üniversitede daimi gençlerin arasında olmak, bedenen olmasa da zihnen ınsanı genç tutuyor. Emekli olunca Ning’le henüz ne yapacağımıza karar vermedik ama büyük bir ihtimal bol tarafından dünyayı gezmek ve Türkiye'de her sene bir kaç ay geçirmek listenin başinda.

1946 6 Kasım'da Erzincan'ın çok fakir köylerinden olan Kiştim'de başlayan hayat yolculuğum devam ediyor. Beni doğuran ama çok az beraber yaşadığım biyolojik annem Şahsenem, beni yetiştiren annem Lütfiye, bana matematik ve bilim genlerini veren matematik ögretmeni babam Fahri, eşlerim Esin ve bilhassa Ning sayesinde yolculuğumun çoğu mesut ve iyi geçti. 1962'de RA’de sizlerle bir araya gelmemi sağlayan bursları verenlere sonsuz borcum var.


Okul sonrası
Öğrenciler