A. KEMAL GÖKSEL.

1965 yılında mezun olduktan sonra RC Elektrik bölümüne gectim.  1969'da BSEE aldıktan sonra ABD'de Virginia Üniversitesi'ne Master yapmaya gittim.  RC'den Atalay ve Atila Barkana kardeşler, Çelik Özyıldırım ve Nesim Halyo da oradaydı.   Sonra Mehmet Ceritoğlu da bize katıldı.  Bir sene için gitmiştim fakat 6 sene kaldım.  MSEE ve PhD EE aldim.  Doktora projesi olarak kendi kendine elma toplayan bir robot yaptık.  O zaman microprocessorlar yeni çıkıyordu.  Çok enteresandı.  Bu arada eşim Pat ile tanıştım.

1975 yılında diplomami alıp San Francisco yakınında bir firmaya geçtim.  Robotics projelerinde çalıştım.  1976'da evlendik ve kısa dönem askere geldik. Alper Çağlayan ve Çelik Özyıldırımla Maslak, Ankara’da 4 ay askerlik yaptık.

1977 yılında New Jersey'de AT&T Bell Labs microprocessor bölümüne geldim.  1980 yılında ilk 32 bit'lik microprocessor yaptik. O zamanlar Intel 16-bit'teydi.  Patronların ısrarı üzerine 3 senelik projeyi 1 senede bitirdik.  Bu aşamadan dolayı bizi bölüm başkanı yaptılar.

1985 yılında Bell Labs microprocessor işini bıraktı.  Ben de network ürünleri bölümüne geçtim.  1990 yılında da AT&T satış kısmına geçtim.  Önce AT&T sonra Lucent Technologies'de sales director olarak electronic chip satmaya başladık.

2000 yılı başında müşterilere ürün yetiştiremezken, yıl sonunda müşteriler ortadan kayboldu.  Mecburen 2001 yılında emekliliğe ayrıldım.

O yaşta yeni iş bulmak zor olduğundan, bir firma kurup kendimi patron yaptım.  Şimdi Promarine Electronics firması olarak yatlara elektronik ve elektrik üruüleri donanımı yapıyoruz.  Raymarine şirketinin mahalli temsilcisiyiz.  Müşterilerim arasında yelkenle Dünya Turu yapan Ekrem Inözü'nün Anouk teknesine de katkıda bulunmak kısmeti çikti.

Hobi olarak 1980'lerde yelkene tutulduk. Beneteau 345 tekne aldım.  2012'de Sandy fırtınasında tekneyi kaybettik.  

2000'de kürek çekmeye başladım.  O sene Boston'da Crash B Indoor Rowing yarışlarına girdim.  Galatasaraylı genç arkadaşlarla kürek çektik. 

2003-2005 senelerinde Ocean Rowing Society’den New York-Avrupa Atlantik Okyanusu'nu geçen kürekçi arkadaşlara teknik yardımda bulundum.  4 kisilik bir Hollandalı takım 63 günde,  bir Ingiliz genç de yalnız başına Atlantik'i 120 günde geçti.

Şu anda eşim Pat ile New York güneyinde Atlantic Highlands, NJ'de oturuyoruz.  Yatınızla New York civarından geçerseniz, bizim Atlantic Highlands limanına buyurun.


Okul sonrası
Öğrenciler