MARK GERON

30 Ocak 1947 günü İstanbul'da doğdum.  Küçük yaşta ailesiyle Edirne'den İstanbul'a gelen annem, ülkenin ilk kadın hukukçularındandı (zaten dedem de yüzyıl başlarında Edirne'de dava vekiliydi). Filibe doğumlu babam ise, Fransa'da hukuk tahsilini tamamladıktan sonra, işleri dolayısıyla Bulgaristan'dan İstanbul'a taşınan büyük-babamın yanına, 1929 yılında gelip yerleşmiş ve 65 yıl boyunca sürdürdüğü şirketler hukuku faaliyetine başlamıştı. 1950 yılında kız kardeşim Beti aileye katıldı.
İlkokulu Işık Lisesi'nde, ortaokulu İngiliz High School'da okudum. Çocukluğumun büyük kısmı Topağacı-Nişantaşı havalisinde geçti. Önce Suadiye yakasında, sonraki yıllar Büyükada'da geçirdiğimiz yaz tatillerini bugün de özlüyorum.
Tahsil faslını 1972'de Columbia'dan MBA ile noktaladıktan sonra, ilk olarak Wall Street'te Blyth Eastman Dillon adlı yatırım bankacılığı şirketinde analist olarak çalışmaya başladım. Daha üniversite-deyken 1971'de 24 yaşında, sevgili eşim Nava ile ne olduğunu pek bilmeden evlilik deryasına tepetaklak girmiştim. 1972 sonlarında ilk oğlumuz Dan doğdu.

Wall Street yıllarım sırasında şirket analizleri ile ilgili ABD çapında çok sık seyahat ettim ve gitmediğim şehir hemen hemen kalmadı. 1975'te şirket ve devlet kredi reytingleriyle ünlü Moody's şirketine transfer oldum. Bu arada aynı yıl kızımız Sari doğdu. Birkaç yıl sonra aynı kuruluşun ana şirketi olan Dun & Bradstreet Corp'a "terfi" etdim. 1982'de bu şirketin, 17 Avrupa ülkesindeki yayıncılık faaliyetinden sorumlu Avrupa Başkan Vekili iken, "corporate dünyaya” güle güle deyip, ABD'de sektörel dergiler çıkaran bir yayınevinin kontrolünü satın aldım. Bu şirket, ağırlıklı olarak inşaat, ulaştırma, tarım, altyapı gibi "geleneksel" sektörlerde dergiler çıkarıyordu ve o  dönemde  böyle "cyclical" sektörlerde derin bir kriz hakimdi. Bu durumda, daha istikrarlı ve dinamik bir alan olan biyomedikal yayıncılıkta genişlemeye karar verdik.
1983 yılında dünyanın ilk küresel hastaneler dergisi "HospiMedica"yı çıkardım. Ertesi yıl "LabMedica" ilk dünya tıp tahlil laboratuvarları dergisi olarak yayına başladı. Daha sonraki yıllarda, dünya radyoloji dergisi "Medical Imaging International" ve dünya biyoteknoloji araştırmaları dergisi "BioResearch International” gibi yayınlar kurdum. Birkaç yıl önce ise medikal cihazlar uluslararası e-ticaret sitesi www.TradeMed.com yayına girdi. Bugün bu dergiler ve web siteleri, dünyadaki 12 ofisimiz vasıtasıyla, İngilizce dışında İspanyolca, Çince, Fransızca, Rusça gibi dillerde de yayınlanıyor. www.globetech.net

1987 yılında giderayak, küçük oğlumuz David ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi.

Bu arada diğer bir faaliyet olarak, 1980'lerin ortalarından beri arsa ve emlak yatırımlarına giriştim. Aslında 12 yıl kadar önce yayınevinin günlük yönetimini büyük oğluma devrettiğimden beri bu türden yatırımlarda odaklanıyorum.

2002'de gerek hava gerek iş nedeniyle, Connecticut banliyölerinden ayrılarak Miami'nin kuzeyindeki Aventura'da sakin göl kenarında bir eve taşındık. Bunu yapmakla ne kadar yerinde bir karar verdiğimizi, kış günleri güneşlenirken daha iyi idrak ediyoruz.
Yaşları 11, 7, 5, 3 olmak üzere halen 4 torunumuz var, onları mümkün mertebe ağırlamaya ve tatlarını çıkarmaya bakıyoruz.
Tüm RA '65 kardeşlerime ailece sağlık ve mutluluk dolu uzun ömürler diler, hep birlikte daha nice reunion'lar temenni ederim!


Okul sonrası
Öğrenciler