HAYRİ ERENLİ

Arkası gelmeyen son Orta sınıf öğrencilerindenim. 1957 Eylül ayında okula Prep I öğrencisi olarak geldim, 1965 yılında lise, 1969 yılında da Mühendislik okulundan mezun olarak bu kampusda toplam 12 yıl geçirdim. 1962 yılındaki Orta Okul mezuniyet törenine katılamadım, çünkü Coğrafyadan ikmale kalmıştım ve eğer imtihanı veremeseydim yeniden okuyabileceğim bir Orta III sınıfı arkamızdan gelmiyordu. Neyse ki imtihanı başarıyla verdim ve Lise I’e geçtim. Bu sekiz yılda (ve daha sonraki yüksek okul döneminde) hep yatılı okudum. Yedi yıl Anderson Hall’un muhtelif yatakhanelerinde, Lise III yılı olan 1964-65 ders yılında da Theodorus Hall’da geçirdim. O yıl, bina amiri Grady Hobson’un evini yatılı öğrencilere açarak buzdolabındaki sütü bile içmelerine izin vermesini unutamıyorum. Akademi müdürü Neil Bull’un yönlendirmesiyle ve olağanüstü nitelikteki Türk ve Amerikalı (ve bir İngiliz) öğretmenlerin bize verdikleri eğitimin dünya çapında bir üniversite öncesi eğitim olduğuna inanıyor ve bu okulda okuduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bugün sahip olduğum genel kültürün büyük bir bölümünü bu eğitime borçlu olduğuma inanıyorum.

 

1965-69 yılları arasında Robert Kolej Mühendislik Okulu'nda, elektrik mühendisliği bölümünde okudum, daha sonra da yüksek lisans için İngiltere’de Loughborough Teknik Üniversitesi'nde iki yıl geçirdim. Böylece eğitim hayatımı sonlandırdıktan sonra 1972 yılında Hollanda’nın Eindhoven kentindeki Philips fabrikalarında araştırma mühendisi olarak çalışmaya başladım. İki yıllık bir çalışmadan sonra 1974 Ocak'ında askerliğimi yapmak üzere Türkiye’ye döndüm. Askerlik görevimi Yedek Subay olarak (125. Dönem) Ankara’da Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda yaptım ve Ağustos 1975'te terhis oldum. Hemen ardından Maslak’ta Bufer Elektrik San. şirketinde görev aldım. Bunu 1976 yılında Levent’teki Philips Televizyon Fabrikası'nda endüstri mühendisi olarak çalışma takip etti. En son işim Tayland Başkonsolosluğu'nda (fahri) konsolos yardımcılığı idi. 1 Ocak 2015 tarihi itibari ile buradaki işimi de sonlandırarak tam zamanlı emeklilik hayatına geçtim.

 

30 küsur yıldır çok faal bir Rotaryenim. Hobilerimin arasında müzik, okuma ve seyahat başta gelir. Geçmiş yıllardaki tüm mezuniyet kutlamalarına Istanbul’da oturmam nedeniyle katılabildim.


Okul sonrası
Öğrenciler