ORHAN DEMİRDAĞ

RA64 sınıfıyla başladığım kolej hayatım, Lise 1'deki haylazlığım sonucu sınıf tekrarlamamı zorunlu kılınca kendimi yabancısı oldugum RA65 sınıfında buldum ve 3 sene honor listesinden düşmeyerek '65 yılında RA'dan mezun oldum. Sonraki 4 yılı RC Eng'g. okulunda gecirerek '69 yılı Mayıs ayında Elektrik mühendisliği diplomami aldım. Mezun olan arkadaşların büyük bölümü Master için ABD üniversitelerine yazarken ben, biraz da ülke hakkında iyi şeyler duymamın etkisiyle Kanada üniversitelerine yazdım ve sonuçta 7 Eylül '69 akşamı 7 °C soğukta Kanada'ya ayak bastım. Bu benim bir anlamda 2. vatanım saydığım Kanada'da uzun bir eğitim ve çalışma hayatımın başlangıcı oldu.

 Montreal'deki McGill Üniversitesi'nde Computer Science konusunda master yaparken, akademik çalışmamı part-time devam ettirip iş hayatına atıldım. Daha sonraki yıllarda yine McGill'de MBA programına başlayıp (Finance/Int'l. Business) 1985'de mezun oldum. Northern Telecom, Canadian National ve Guardian Trust isimli kuruluşlarda üst düzey görevler aldim.

 1979 yılında Türkiye'de evlendim ve eşimi de Kanada'ya getirdim. 1985'de Montreal'de doğan kızımızın daha iyi bir eğitim almasını hedefleyerek 1986'da Türkiye'ye döndük ve ileriki yıllarda bu konuda doğru bir karar verdiğimizi anladık. Kızım Kadıköy St.Joseph lisesini bitirdikten sonra Fransa ve Hollanda'da grafik tasarım konusunda cok iyi bir eğitim gördü.

 1986'da Çukurova grubuna ait AKK şirketinde genel müdürlük görevini üstlendim. O sıralar henüz çok yeni olan kredi kartı sisteminin Türkiye'de yaygınlaşmasına öncülük ettik ve kısa sürede büyük bankalara kart verme ve kredi kartı işlemlerinde merkez olma şeklinde hizmet verdik. Visa ve MasterCard üyesi olarak yapılan toplantılara katılmakla çok sayıda ülkeye iş seyahatı yapma fırsatım oldu.

 1993 yılında holding yönetim kurulunun teklifini kabul ederek, kurulma asamasinda olan Turkcell'in genel müdürlük görevini üstlendim. Turkcell'in kısa sürede kadrolaşması ve abonelerine hizmet verir duruma gelmesinde katkılarım oldu. Ilk cep konuşmasını 1994 Mart ayında gerçekleştirdik. Abone sayımız kısa sürede beklentinin çok üzerinde büyüdü. Ertesi yıl rakip kuruluş Rumeli Telekom (Telsim) beni transfer ederek tüm yurtdışı işlerin sorumluluğunu verdi ve bu görevdeyken Azebaycan başta olmak üzere tüm Orta Asya ülkelerine çok sayıda iş seyahati yaptım.

1997 yılında aile holdinglerinde calışmanın zorluğuna yeterince katlanmış olduğumu anlayıp kolejden arkadaşım Prof. Ahmet Serpil'in rektörü olduğu Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Fakultesi'nde hocalığa başladim. 1999 yılında tanıştığım şimdiki eşimin doktorluk kariyerine ABD'de devam etmek arzusuna uyarak, 2001 yılında 2. evliliğimi yaptım ve eşimle ABD'ye geldim. Bir süre New Haven'deki Quinnipiac Üniversitesi'nde hocalık yaptıktan sonra danışmanlık çalışmalarımla yarı emekli bir yaşam sürmeğe başladım.

ABD'de sirasiyla Connecticut, Louisiana ve West Virginia'da yaşadıktan sonra New York kentine yerleştik ve halen yaşamımı burada sürdürmekteyim. 29 yaşında bir kızım ve 24 yaşında bir oğlum var. Kızım grafik tasarım mesleğini Amsterdam ve Paris'te sürdürmekte. Oğlum ABD'de ekonomi eğitimini bitirdikten sonra su  sıralar Romanya'da üretim yapan bir Türk şirketinde yurtdışı tanıtım ve satış sorumlusu olarak çalışıyor.

New York'a yolu düşen arkadaşlarımla buluşup eski günleri anmak beni mutlu edecektir. Sevgilerimle.


Öğrenciler