AHMET ÇULLU

İzmir Bornova'da doğdum, altı aylıkken İstanbul'a geldim ve bu şehirde ihtiyarladım.

 Sırasıyla Şişli 19Mayıs İlkokulu (şimdi İmam Hatip olmuş ama ben imam olamadım), EHSB, RA, RC'de Fizik ve Makina Mühendisliği sonrasında RC'den mezuniyetimi takiben ACG'den Semra Safa ile evlenip birlikte Amerikaya gittik ve ben Stanford Üniversitesi'nde önce Aero-Astro ve sonra meşhur Timoshenko'nun kurduğu Applied Mechanics bölümünde tahsil hayatımı tamamlayıp 1971'de mezun oldum.

 Çalışma hayatım erken başladı. 15 yaşında yazın “haytalık” yapmamam için babam beni BP teknik bölümüne yerleştirdi; arşiv, ozalit işlerine bakıyordum, müsaade ederlerse çizim yapıyordum. Daha sonraki yazlar BP Turizm, Dunlop Londra lastik deposu, 2 yaz haytalık yaptım, sonra IBM, Hoover'de yaz stajı yaptım.

 Amerika'dan döndüğümde Tekfen'de dizayn mühendisi olarak işe başladım ve Türkiye'de ilk defa ağır çelik proses ekipmanlarının dizayn ve imalatını gerçekleştirdim. Çok zevk alarak çalıştığım işler yaptım. 5 sene sonra genel müdür yardımcısı görevini yapıyordum ve haftada asgari 60 saat çalışıyordum.

 1975 senesinde RA ve RC'den 12 arkadaşla birlikte Bornova'da Topçu Alayı'nda kısa dönem askerlik yaptık, oldukça keyfli geçtiğini söyleyebilirim.

 Kızlarım Leyla 1975'te ve Canan 1980'de doğdular. Ailemiz artık büyümüştü.

 1981 senesinde sınıf arkadaşımız Halis Komili yaptığı yeni bir yatırımın başına geçmemi ve fabrikayı “grass roots” kurmamı teklif edince, hem arkadaşlarla (Halis, Cem ve Selçuk) birlikte çalışma fikri ve hem de proje hoşuma gittiği için kabul ederek Komili'de çalışmaya başladım ve 15 yıl çalıştıktan sonra 1996 senesinde ayrılarak kendi ticaret şirketimi kurdum. Ancak, gerek Amerikalı tedarikçi firmanın kontrata aykırı mal vermesi ve gerekse dünyaca ünlü SGS kontrol firmasının da bu malları sahte raporlarla belgelendirmesi sonucu firmayı kapatıp 5 sene Amerika'da davalar açmak ve bunlarla boğuşmak durumunda kaldım, ama sonunda davaları kazandım.

2005 ile 2012 arası Tekfen'de birlikte çalıştığımız mühendis arkadaşlarla ortak kurduğumuz şirkette yine eski tecrübelerime geri dönerek petrol ve petrokimya sanayine ağır proses cihazları projelendirme ve imalatı ile saha borulama işleri yaptık.

2012 senesi sonunda hisselerimi devrederek kendimi emekli ettim. Bu arada değişik sebeplerden kendimi golf, yelken, surf ve kar kayağından da emekli ettim.

Bugün haftada üç gün Haliç'te tek çifte kürek çekiyorum, sevdiğim bir hobi olan fotoğrafçılığımı geliştirmeye çalışıyorum, Stanford Üniversitesi'nin online derslerini takip ediyor, zamanımı değerlendiriyorum.


Okul sonrası
Öğrenciler