Pamir Çetin Artam

 

Robert kolejin son orta okul mezunlarından olma şerefine nail olduktan sonra, bana tıp okuma azmini veren kıymetli hocamız Rhasis'in yardımı ile sonradan hayatımın en güzel zamanlarından olduğunu anladığım ve en hakikatli arkadaşlarımı bulduğum kolej yıllarımı bir yıl uzatarak 1966 yılında diplomamı aldım. Hacettepe Tıp Fakültesi'nden ilk günlerde  "vay canına Türk gençliği böyleymiş" dediğim ve sonra ortama alıştığım eğitimimi tamamlayarak tıp doktoru oldum.

Hacettepe'de intern iken aynı üniversitede okuyan Nermin hanımla evlenip daha sonra ihtisas için Almanya'ya gittim. 

Uzun yıllar Alman ve Amerikan hastanelerinde kadın doğum uzmanı olarak calıştım ve üniversitelerde kadın doğum endokrini ve menopoz üzerine ders verdikten sonra 2003 yılında Türkiye'ye döndüm.

Nermin ile benim Bank of New York'un vice president’lerinden olan 1975 doğumlu Tanıl adlı bir oğlumuz, Pilar isimli gelinimiz ve Nicolas-Pamir isimli 6 yaşında bir torunumuz var.

1966 mezunlarindan Mehmet Ceritoğlu'nun dediği gibi, günlük hayat hızla geçip gidiyor, o günleri sonradan hatırlamıyoruz, ancak bazı zamanların anıları hiç aklımızdan çıkmıyor. Geriye dönüp bakınca kolejdeki 9 yılın çoğunu ve oradaki arkadaşlarımı aynen evlendiğim gün, oğlumun doğumu ve sonra onun evlenip bize sevgili torunumuzu verdiği günleri "Biriktirilmiş" unutulmaz anılar olarak hafızamda saklıyorum. Bu arada zamanın hepimiz için ne kadar hızlı geçtiğine örnek olarak şu anımı aktarayım. 30. yıl toplantısına getirdiğim oğlum Tanıl ayrılırken kulağıma "baba bütün bu şişman ve saçsız beyler senin arkadaşın mı" diye sormuştu. O akşam oteldeki aynaya uzun uzun bakınca aynadaki adamın da benim tanıdığım Pamir olmadığını gömüştüm. Zamanla buna da alıştım. o nedenle şimdi salı yemeğinde sık görmediğim arkadaşlarımızı tanıyamayışıma hayret etmiyorum. Ancak bütün geçen yıllara rağmen birbirimizle biraz konuşunca hatıralar canlanıyor ve Robertli olma duygusu geri geliyor.

Robert Kolejin bize verdiği dünya insanı olma ve her ülkede işini yapabilme yeteneği için okuluma şükran borçluyum.


 

Okul sonrası
Öğrenciler