Emin Çeşmebaşı

Robert Kolej’in o müstesna Kampus’undan sonra kasvetli Cebeci’deki Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine geçtim. Ama rahmetli sevgili Eco olsun, Ahmet Demirbağ, Bilge Cankorel ve Cenap Nuhrat olsun, beni orada yalnız bırakmadılar.

1969 yılında Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra kazanmış olduğum Almanya DAAD bursundan vazgeçip Fransa bursunu beklemeye karar verdim ve bu arada Devlet Planlama Teşkilatı ile görüşmelere gelmiş olan Dünya Bankası heyetleri ile birlikte Türk devlet teşkilatını ve kamu yatırımı çalışmalarını tanıma fırsatı buldum.

Fransa Hükümeti Bursu ile 1970 yılında Fransa’ya gidip Paris 1 Üniversitesinde (Paris 1 - Panthéon / Sorbonne) siyaset biliminde D.E.S. (M.A.) derecesini aldım. Ama ilgi alanım sosyolojiye, çalışma sosyolojisi ve sosyal hareketlere kaymaya başlamıştı. Ecole pratique des hautes études (EPHE; bugünkü EHESS), ve Institut d’étude du développement economique et social; IEDES) deki seminerlerde sosyolojide aradığımı fazlası ile buldum.

1973 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladım. Endüstri sosyolojisi, endüstri ilişkileri, örgütsel davranış, örgüt kuramı, insan kaynakları yönetimi v.b. verdiğim derslerdi. İşletme Bölümüne bağlı olarak 1975 yılında kurulan İşletmecilik ve Yönetim Sistemleri Enstitüsü İYSE’de (adı YÖK’ten sonra enstitü yerine araştırma merkezi oldu) 1978 – 1982 arasında çeşitli projelerde proje yöneticisi olarak faaliyette bulundum. Ağırlıklı olarak kamu iktisadi teşekküllerine danışmanlık yapıyor, KİT ve sendikalara  yönetici eğitimleri veriyorduk.

1975 yılında oğlum Kerem doğdu. Halen torun sahibi değilim.

Bu arada yurt savunmasına üç aylık katkımı merak edenler Çağlar Keyder, Mehmet Arda, Reşat Kayalı ve Sadi Baydu’dan bilgi alabilirler.

 1982 yılında ODTܒden ayrıldım ve proje müdürü olarak Enkateknik A.Ş.'ne geçtim. Petrol üreticisi Arap ülkelerinin büyük ölçekli yatırımlara dönüşen petrodolarları  Enkateknik gibi  işletme&bakım şirketleri için heyecan verici bir pazar oluşturmuştu. Enka İnşaat'ın yanında cüce kalsak da Enkateknik olarak her sektör ile ilgileniyorduk: çimento fabrikalarından tutun, Mekke kenti Hac hizmetlerinin bakımı, kurban mezbahalarının işletilmesine kadar. Ama evsahibi ülkeler kendi insan kaynaklarını yetiştirdiler ve bu pazar çabuk söndü.

1985 yılında Kanon Dış Ticaret A.Ş. ve Minaş Yalıtım Sanayii ve Pazarlama Ltd. Şti. adlarında iki aile şirketi kurup ilki ile endüstri mineralleri ve mermer üretimi ve ihracatı yaptık; Minaş ise yapı kimyasalları distribütörlüğü alanında faaliyet gösterdi.

1998 yılında hisselerimi oğluma devrettim ve Dışbank'ta kısa bir bankacılık deneyiminden sonra tekrar, yarı zamanlı da olsa eğitim hayatına, ve kısmen danışmanlık faaliyetlerine döndüm. ODTÜ ile çalışma hayatına başlamıştım. ODTÜ ile bitirdim. En son 2008-2012 yılları arasında ODTܒnün Kuzey Kıbrıs Kampusunda yarı zamanlı ders verdim.

 


Okul sonrası
Öğrenciler