İzak Benbasat

1957-1969 yıllarında çocukluğumun ve gençliğimin büyük bir kısmı Kolejde geçti Arkadaşlıklarınbaşla-yıp kuvvetlendiği, büyüyüp olgunlaşma yıllarım. 45 yıllık eşimi de üniversite kısmına kaydolurken kuyrukta tanıdım!  

1969’da Robert College Yüksek Okulu İş İdaresi Fakütesinden mezun olduktan sonra eşim Jülyet Akşiyote Benbasat (RC Yüksek Okulu Chemical Engineering, 1969; Ph.D. Minnesota, 1974) ile University of Minnesota’ya doktora eğitimimiz için gittik. Minnesota'yı seçmemizde doktora öğrenimini orada yapmış olan Kolejdeki değerli hocam Profesör Dr. Mustafa Dilber'in büyük etkisi ve yardımı oldu. Ben o zamanlar çok yeni bir konu olan Yönetim Bilişim Sistemleri (Management Information Systems, Business Administration) konusunda doktora tezimi yazdım ve 1974 de Vancouver Kanada’da University of British Columbia, Commerce and Business Administration Fakültesinde öğretim üyesi olarak işe başladım (şimdi Sauder School of Business).

1986 da full professor olduktan sonra araştırmaya daha cok zaman ayırabildim--bunun sonucunda bircok ödül kazandim: 2007 de Association for Information Systems (AIS)’den ömürboyu sıradışı çalışmalarım için LEO ödülünü aldım. 2008 de Royal Society of Canada’ya “Fellow” ve 2012 de Bilim Akademisine üye olarak seçildim. 2009 da Université de Montréal'den onursal doktora aldım ve Institute for Operations Research and Management Sciences (INFORMS) Information Systems Society bana Seçkin Üyelik (Distinguished Fellow) sıfatını verdi. 2001-2014 senelerinde de Canada Research Chair (in Information Technology Management) olarak görev yaptım.

University of British Columbia dışında geçici öğretim üyeliği de yaptım. 1985-86 da Harvard Business School’a Marvin Bower Fellow ("visiting research professor") olarak davet edildim.  2000 de National University of Singapore’da Shaw Visiting Professor olarak bulundum, bu sene de Copenhagen Business School’da Otto Monsted Guest Professor olacağım.  Böylece değişik üniversitelerin kültürünü anlamak, dünyanın değişik yerlerinde yaşıyabilmek hem benim, hem de Jülyet ile oğlumuz Ari'nin hayatını zenginleştirdi.

Akademik hayatının çok meşgul edici ama yine de hoş bir yönü dergi editörlüğü yapmak.  Ben de Information Systems Research dergisinde baş editör (Editor-in-Chief), Management Science dergisinin bilişim sistemleri ve karar destek sistemleri bölümünde ve MIS Quarterly dergisinde kıdemli editör olarak çalıştim ve böylece konumdaki yeni gelişmeleri yakından takip edip etkileyebildim.  

Öğrencilik hayatımın bitmesinden 43 sene sonra 2012 yılında Robert College ile tekrar ilişki kurdum: O zamandan beri Boğaziçi Üniversitesinin Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde üç konuşma verdim; bunların biri RCnin 150 yıl kutlamaları içindi.

 Bu arada eşim Jülyet University of British Columbia’da Fen Fakültesinin Yardımcı Dekan’lığını yaptı ve Science One programını kurdu. Oğlumuz Ari (Ph.D. MIT, 2007) yeni evlendi ve Apple Corporation’da çalışıyor.  Emekliliğe hazır mıyım bilmiyorum, ama büyükbabalık çok güzel olur!

 


Okul sonrası
Öğrenciler