Nurhan Becidyan

1965-1969 RC Yüksek - ChE BS.

1969-1973 Institute of Paper Chemistry, Appleton, Wisconsin - M.S. in Pulp & Paper Engineering (PhD'ye başladım, Peder bey rahatsizlandı ve yarım bıraktım).

1973 Askere gitmek icin Türkiye'ye döndüm.  Bekle dediler. Askerliğini yapmamiş olanın iş bulması cok zordu o günlerde.  Sansım yaver gitti ve Kartonsan Karton San. ve Tic A.Ş.ne girdim.

Onlar da yeni imalata başlamışlardı.  Kalite berbat, ithal malı karton hala devam ediyordu.  Elimde çanta Babıalideki tüm matbaaları dolaşıp, hem satıcılık hem de teknik servis veriyordum.  Bir iki ay sonra ithalat'ı bana verdiler.  Ondan sonra da bir iki ay için Fabrika İmalat Şefi  oldum. 

1973 Ilk karımla evlendim (çocuk yok).

1973-1974 Etimesgut Tank Okulu'nda 6 ay (119.cu dönem) (5 Kolejli aynı mangada idik: ben, rahmetli Salih Katipoglu (RA64), Mişel Grünberg (RA68), Kenan Barbaros (RC69) ve Semih Abut (RC69)) sonra K.K. Havacılık Okulunda tercüman asteğmen olarak 13 ay (Kıbrıs hadiselerinden dolay bir ay da extra askerlik yaptık ve de teğmenlik yıldızını taktık.)

1974-1975 İpek Kağıt Sanayii'ne girdim, Karamürsel'deki kağıt fabrikasında R&D Şefliği yaptım.  Her türlü tuvalet kağıdı, diaper, vs vs üzerinde çalıştım.

1976-1982 Sandoz Boya kısmının Ortadogu Satış Mühendisliği (Türkiye ve Mısır ve İsviçre'de bir müddet).

Bu arada ilk hanımı boşadım (daha doğrusu o beni boşadı), Istanbul'da namım kötüye çıkınca (alıp alıp boşuyor diye) mecburen Kahire'den kız almıya mecbur kaldım ve şimdiki eşim Vicky ile Kahire'de evlendik ve İstanbul'a gelin getirdim.

1980 Kızım Vané Istanbul'da doğdua

1982 Sandoz beni Amerika'ya transfer etti. 1982-83 Sandoz'un Chicago bölgesi satış mühendisliğini yaptım.

1983'te Charlotte, NC'ya Satış Müdürü olarak terfien tayin ettiler.

1986 Simdi "President"i olduğum United Mineral & Chemical Corporation'a (New Jersey) transfer oldum. Ilk basta sadece General Manager'dim, 1996'da beni şirketin President ve CEO'luğuna getirdiler.

UMC Amerika'nın 67nci en büyük kimyevi maddeler distribütörü. Esas işimiz Compound Semiconductor endüstrisine "high purity metals" (>99.99999% purity) temin etmek. Tüm cep telefonlarınızda benim şirketin temin ettiği maddeler mevcut.

Ayrıca boya, plastik ve mürekkep endüstrilerine de pigment, boyar madde ve her türlü katkı maddeleri satıyoruz. Bir başka "division"ım da her türlü kimyevi maddeler satıyor, Rusya’ya büyük miktarda ihracatımız da var. (Anlayacağınız her telden çalıyoruz.) Mümessiliklerimiz Japonya'dan, Kore'den, Almanya'dan, Italya'dan, Ingiltere'den ve Çin'den. Hala  bu ülkeleri dolaşmakla meşgulüm.

2008'de kızı everdik. Kendisi iç mimari'den master sahibi ve eşi de yüksek mimar. Ikisi de Manhattan'da çalışıyorlar, ve Brooklyn'de yaşıyorlar. Hala torun sahibi olamadık. Hanımla şaka yollu "We are grandparents in training" diyoruz kendimize.

Hala "full speed" çalışmaktayım, daha emeklilik düşünmüyorum (daha doğrusu hanım beni evde istemiyor). Bakalım ileriki yıllar neyi gösterecek.

 


Okul sonrası
Öğrenciler