Nejat Bayülke

Sınıf arkadaşlarımın RA sonrası yaşantı ve başarılarını öğrenince ben de neler yaptığımı anlatmak istedim.

1969'da ODTÜ İnşaat'tan sonra 1970'de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Deprem Araştırma Dairesi'nde depremler; 1970'den beri Türkiye'de olan hemen bütün can kaybına neden olmuş depremleri yerinde, arazide çok kez fay kırığı ve çatlak izledim, deprem raporu yazdım , yapıların deprem davranışı, depreme dayanıklı yapılar, bu arada yapılardaki çatlakların anlam ve önemi çok ileri bir uzmanlık alanımdır, kısaca depremin ve depreme dayanılı yapı konusunun her yanı ile 33 yıldır uğraşmaktayım.

1971-72 yıllarında bir yıl süre ile Japonya Tokyo'da Uluslararası Sismoloji Deprem Mühendisliği Kursu'na katıldım. 1979-1980'de Sovyetler Birliği'nde Taşkent'te üç aylık bir Birleşmiş Milletler Deprem Kursu'na ve 1991'de yine Japonya'da bir aylık bir başka deprem kursuna katıldım.

Bu arada yüzlerce rapor, makale bilimsel bildiri, vb yazdım.

Birkaç tane de kitabım var. Bunlardan en önemlisi "Depremlerden Hasar Gören Yapıların Onarım ve Güçlendirilmesi" İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından yayınlandı. Şu anda 9ncu ya da 10ncu baskısı piyasada. Her depremden sonra satışları artıyor. Bunlardan başka "Depreme Dayanıklı Betonarme ve Yığma Yapılar, 4ncü Baskı " (İMO İzmir Şubesi) ve "Yığma Yapılar, 2nci Baskı" (Bayındırlık ve İskan Bakanlığı) diğer bazı yayınlanmış kitaplarım. Bu kitapları birkaç kez güncelleştirdim.

Özellikle İnşaat Mühendisleri Odası'nın Türkiye'nin çeşitli yerlerinde düzenlediği çok sayıda konferans, seminer, vb benzeri etkinliklerde konuşmalar yaptım.

Bu çalışmalar hep aynı yoğunlukta sürüyor.

Örgüt, tarikat, vb benzer tür birader örgütlerinde yer almadığım için çalıştığım yerde Şube Müdürü (düz mühendisten hiçbir parasal üstünlüğü yoktur) olarak kaldım. Medyatik olmak zaten hiçbir zaman amacım olmamıştı. Deprem konusunda yaptığım çok sayıda yayın nedeni ile bu alanda oldukça iyi tanınırım.

İki kez evlendim. Üniversitede okuyan 20 yaşında, temel eğitimde okuyan 9 yaşında iki oğlum var.

Selamlar ve saygılar  (2005)

 


Öğrenciler