Ender Arsan

Sevgili dostlar, beni okuldan bilenleriniz bilir, ben '65 den sonrasındaki bilmediklerinizden sizleri bayıltmadan kısaca bahsetmek istiyorum.

Mezuniyetten sonra Mr.Bull kazığı sonucu hariciyeci olmak umuduyla Istanbul Hukuk Fakültesine devam ettim ama kazın ayağının öyle olmadığını anlayınca 3.sınıftan ayrılarak babamın arzusu olan Eczacılık Okulu'na transfer olup oradan mezun oldum.İşletmeFakültesi'nde İş İdaresi mastırı yaptım. daha sonra İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nde Pazarlama Doktorama başladım. Akademi binasının yanması sonucu neyin ne olacağına karar verilene kadar boş durmamak için başladığım iş hayatımda kazandıklarım tatlı gelince akademik hayaller sona erdi.

Önce Roche İlaçlarında eğitim müdürlüğü,daha sonra Vepa Kozmetikte Marmara bölgesi sorumlu müdürü, oradan Birleşik Fırça ile ortak Gill Dent diş fırçası imalatı, bir anda yeni bir marka ile %25 pazar payı almam sonucu hayır diyemiyeceğim şartlarla Banat Fırça Genel Müdürlüğü, daha sonrada Bilim İlac'ın kozmetik bölümü olan Kopaş'ın Pazarlama Bölüm Müdürlüğü ve Dalin Çocuk serisinin tek başıma dünyaya getirilişi.

Manen çok keyif almama rağmen kurumsallaşamayan şirketler beni kendi işimi yapmaya itti.

Önce Arsan Itriyat Deposu, tüm Marmara bölgesi ve 1100 eczane müşterisi, sonra Best Kozmetik A.Ş. ve aromatik kozmetik imalatı, daha sonra ihtilaller v.s. nedeniyle küsüş ve bozulmakta olan aile ilişkilerinin de etkisiyle Amerika'da geçen üç yıl.

Eşimin beni boşaması ile geri dönüş ve tek başına iki çocuk büyütme savaşı. Almanya, İsviçre, Avusturya gibi ülkelere yapılan konfeksiyon ihracatı.

Rekabetin çoğalması ve azalan kar marjları nedeniyle ithalata dönüş, Motorola cep telefonlarını Türkiyeye ilk getiren firma oluş, akıl almaz bir tempoda iş hacmi. Derken Tansu Çiller ablamızın manüpilasyonu ile alacağımız T.L. üzerinden aynı kalırken borcumuzun isviçre Frangı üzerinden ikiye katlanması. Üç sene kuru ekmek yiyip kredileri ve borçları ödeyiş ve perde....

Şimdi ne mi yapıyorum,mütevazi bir şekilde eczacılık yapıyorum. Haftanın dört günü aktif eczacı, kalan günlerde de semavi dinlere saygılı birisi olarak Cuma, Cumartesi, Pazar günlerini dini tatil kabul edip hobilerimle uğraşıyorum. Kışın ava çıkıyorum, fotograf çekiyorum, at biniyorum, off-road ve tracking yapıyorum. Yazın ise vaktimin çoğunu scuba-diving alıyor. Tabii fotograf, off-road ve tracking devam ediyor.

Bu arada kızımın oğlu ve oğlumun kızları ile geçirdiğim kudurukluklardan bahsetmeye bile gerek yok.

25 senedir bekar olan bir arkadaşınız olarak gücümün yettiği nispette diğer bazı aktivitelerimin varlığını da hoş karşılarsınız umarım. Detaylı bilgi isteyenler randevu alsın lütfen.


Okul sonrası
Öğrenciler