Ömer Altuğ

 

13 Nisan 1947 tarihinde Karşıyaka, İzmir’de dünyaya gelmişim. İlkokulu Karşıyaka’daki Ankara İlkokulu’nda, ortaokulu TED Ankara Koleji’nde ve liseyi de Robert Kolej’de tamamlayıp, birer yıl da Robert Kolej Yüksek Bölümü’nde mühendislik ve ODTܒde psikoloji okuduktan sonra 1970’de ODTÜ İdari İlimler Fakültesi’nden mezun oldum.

1971 yılında Dışişleri Bakanlığına Ahmet Demirbağ ve Bilge Cankorel ile birlikte girdim. Vefa Ocak da bir süre sonra bize katıldı. Bakanlık merkez teşkilatında Bakan Özel Kalem Müdürlüğü, İstihbarat ve Araştırma Genel Müdür Yardımcılığı ve Birinci Hukuk Müşavirliği dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulundum. Yurt dışında sırasıyla Avrupa Ekonomik Topluluğu (AB) nezdindeki Daimi Temsilciliğimiz, Tahran Büyükelçiliğimiz, NATO Savunma Koleji, Roma Büyükelçiliğimiz, NATO nezdindeki Daimi Temsilciliğimiz ve Kahire Büyükelçiliğimizde hizmet verdikten sonra Düsseldorf Başkonsolosluğumuzda başkonsolos, Tallin ve Vilnius Büyükelçiliklerimizde büyükelçi olarak görev yaptım. Estonya’nın başkenti Tallin’de yerleşik ilk büyükelçimiz oldum. Ülkemizin Estonya’da tanıtımına ve Türkiye-Estonya ilişkilerinin geliştirilmesine katkılarım dolayısıyla Estonya Cumhurbaşkanlığınca yabancılara tevdi edilen en yüksek nişan olan “The Order of the Cross of Terra Mariana (First Class)” nişanıyla ödüllendirildim.

2012 yılında emekli oldum. Eşim Esen aynı zamanda da meslektaşım. Başak, Kemal ve Defne adlarında üç çocuk babasıyım.

Yaşamımın önemli gördüğüm ayrıntılarına, Robert Kolej anılarım da dahil olmak üzere, Aralık 2014’te Boyut Grubu tarafından yayımlanan “Hatırımda Kalanlar – Bir Diplomatın Ege’den Baltıklar’a Uzanan Öyküsü” başlıklı kitabımda yer verdim.


Okul sonrası
Öğrenciler