Ahmet Alkan

Robert’e Talas’tan gelmiştim Cahit, Nabi, rahmetli Nail ve Yavuzer’le beraber. Lise 1 ve 2’yi iki muhteşem yıl olarak hatırlıyorum. Son yılım, kaderin cilvesi, AFS ile gene iyi bir okulda ama uzakta geçti. Bir sonraki sene Robert Yüksek’te bu ayrılığı telafi ettim. Devamı üç yıl okuyup mezun olduğum Brown Üniversitesi, sonra iki yıl ODTÜ matematik bölümü, sonra dört yıl doktora yaptığım Berkeley. Yol boyunca liseden yakın arkadaşlar.

 

Türkiye Amerika arası gitgellerim tam dönmekle sonuçlandı, birkaç yıl ODTܒde, sonra yirmi yıl Boğaziçi Üniversitesi’nde, 2000’den bu yana da Sabancı Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmış oldum ve yapmaktayım. Fizik matematik diye başladığım üniversite yıllarımdan sonra ilgi ve uğraş alanım iktisat ve oyun teorisi olarak gelişti. Akademik hayatı, derslere girmeyi, araştırma yapmayı, seminer, konferans, üniversite ziyaretleriyle bağlantıları sürdürmeyi sevdim. Zamanı biraz hep çok zaman olacakmış hissiyle yaşamışım, uzun ilişkilerim oldu, bekarlığım sürüyor.

 

Boğaziçi’ndeki yıllarım, biraz da lisede tanıdığım hayatın uzun bir devamı gibi, çok keyifli yıllar oldu. Sabancı Üniversitesi’ne kurucularından yakın tanıdıklarımla bir heyecan paylaşarak katıldım; Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi dekanı olarak yedi sene süren bir yöneticilik tecrübem oldu. İyi bir yere vardığını düşündüğüm Üniversite’mde bu seneden itibaren emeritus profesör olarak devam edeceğim.


 

Okul sonrası
Öğrenciler