Necip Açanal

Okul günleri Robert Kolejin Yüksek Bölümü Makine Mühendisliğinde devam etti. Üniversite 1969’da bitti ve 1970 başında Denizci olarak 18 ay askerlik başladı; Yassıada-Gölcük eğitim dönemi ve daha sonra Ankara’da Gemi Onarım Dairesinde donanma gemilerinin bakım onarım işleri.   Askerlik bitince önce Ankara ve İstanbul’da danışmanlık şirketlerinde çalıştım. 1975’de Ankara’da çalışmakta olduğum Kanada şirketinin aracılığı ile göçmenlik alarak Kanada’ya gittim. Montreal, Toronto, Edmonton, Calgary’de oturdum. Daha kısa sürelerle Boston, Pittsburgh ve San Fransisco’da kaldım.

1977 ‘de Montreal’de McGill Üniversitesinde İşletme Lisansı aldım.
Çalıştığım danışmanlık şirketleri; Bechtel, US Steel, SNC-Lavalin, WorleyParsons, ILF,  Amec-Foster Wheeler.

Uzun süreli iş seyahatleriyle Japonya, G.Kore, Hindistan, Cezayir, Kırgızistan, Rusya, Zimbabwe, Almanya’da bulundum. Quebec’de mühendislik yapabilmek için Fransızca öğrenmem gerekti. Frau Schier’le başlayan Almanca’mın pek çok yerde yararını gördüm. 90’lı yıllarda ilgi alanım Rusça oldu.

2000 yılında çalıştığım şirket adına Kanada Dış Ticaret Bakanının Kuzey Afrika iş gezisine katıldım.
Kanada’da işler yavaşladığı zamanlarda Türkiye’ye gelip Tekfen ve daha sonra Botaş’ta çalıştım.

Bu gidip gelmeler ve bol seyahatli çalışma düzeni evlilik işlerini geciktirdi; 1991’de evlendim, Alper ve Deniz adlarında bir oğlum bir kızım var.

Çalışma konularım petrol ve gaz boru hatları, demir-çelik üretim tesisleri, madenler, çimento fabrikalari oldu çoğunlukla.

Alberta’nın kumlu petrol, Alaska’nın Alyeska petrol boru hattı, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı projeleri çalıştığım ilginç işlerin başında geliyor.

2014 Bakü’de BP’nin Şahdeniz doğal gaz projesinde çalışmakla geçti. Bundan sonraki düzen Ankara-Bodrum arasında gezmek ve dinlenmekle geçecek.


Okul sonrası
Öğrenciler