ARKADAŞIM AYKUT

Aykut’u aynı sınıfda olduğumuz Prep IIA’dan hatırlıyorum. 1958-59 ders yılı; günün neredeyse yarısı Sam Peterson’un İngilizce derslerinde geçiyor. Yıllar sonra, 1990’lı yılların ortalarında Sam Peterson Istanbul’a  geldiğinde Aykut Kısıklı’daki evinde güzel bir akşam yemeği daveti vermişti ve o günleri doya doya konuşmuştuk. Yine aynı yıl ilkbaharda Türkçe hocamız rahmetli Turan Çağlarca’nın eşliğinde sınıf olarak Yalova’ya gitmiştik. Fotoğraf albümümden o günlerde çekilmiş iki resmi ekliyorum.

A1.JPG

Anderson Hall önünde Sam Peterson ve öğrencileri – Nisan 1958

A2.jpg

Yalova – Mayıs 1958

1963-64 ders yılında (Lise II) aynı yatakhane’yi paylaştık. O yatakhane’de Aykut’dan başka Mehmet Türkel, Mehmet Özelsel, Nejat Gülcan ve Selçuk Erden hatırladığım isimler arasında. Anderson Hall 1. Katta en soldaki en son yatakhane idi (No.21).

A3.jpg

A4.jpg

Gerek ortaokul, gerekse lise yıllarında Aykut’u çok iyi bir öğrenci ve okul futbol takımının has elemanı olarak hatırlıyorum. Sonra o ODTܒde eğitimine devam etti ve fazla bir temasımız olmadı ama 1971 yazının son günlerinde  Aykut ve Mehmet (Arda) ile Londra’da buluşup beraber gezmiş, dostluk etmiştik.

Her ne kadar Lise mezuniyetimizde (1965) sınıf temsilcimiz olarak iki Faruk’u seçtiysek de (Seyrek ve Sayıt) , bu işi gönüllü olarak Aykut üstlendi ve 1985’den itibaren her 5 senede bir bizleri bir araya getirdi. 2005’deki 40. Yıl kutlamamız muhteşem idi. Bu yıl da 45. Yıl yemeğinde onun gayreti ile bir araya geldik ve bu son görüşüm oldu. İyi ki gelmişim !

Aykut’un Toplum Gönüllüleri Vakfındaki çalışmaları da çevresine ne kadar duyarlı olduğunun bir başka göstergesi idi.

Maalesef kendisini genç sayılacak bir yaşta kaybettik. Tanrı’dan rahmet diliyorum, nur içinde yat, sevgili kardeşim.

Hayri