RIZA SUAT GÖKDEL
1945
İzmir doğumluyum. Aynı yıl babamın vefatı üzerine annem iki kardeşimle beraber
İstanbul Beşiktaş’ta bulunan dedemin evine döndük. Ancak dedem de ertesi yıl
vefat edince ayrı ev gerekti. Tesadüfen Kuzguncuk gibi güzel bir
mahalleye yerleştik.
.Nufus 1300, 500’ü Müslüman geri kalan hemen tamamı Yahudi ile Ortodoks, Arnavut ve Bulgarları da kapsayan Rum’lardan ibaretti. 2 sinagog, 3 kilise’yi 1952’de ibadete açılan cami takip etti. 1952 yılında başladığım ilkokulda sınıfın üçte biri Yahudi idi. Andımızı beraber okuduk.
İlkokul bitti, Okul Aile Birliği beni iki defa çağırıp Darüşşafaka Lisesi sınavına girmeye ikna etti. İyi de yapmışlar. Darüşşafaka’ya girdim (1957). Muhitte bulunan sevilen ve üstün spor kabiliyeti olan biri için Robert Kolej’in prensi derlerdi. İşte Robert Kolej o zaman aklıma düştü. Orta okullar basketbol ilk üç finalinde Robert Lisesi ile karşılaştığımız maçı 48-36 önde bitirdik (1962).
Gün
geldi Robert Lisesinin (Kolej) burs verdiğini görünce okul değiştirdim (1963)
.İyi ki değiştirip aranıza gelmişim. Okulda spor her zaman hayatımın parçası
oldu. Esas sporum voleyboldu. Amatör voleybol antrenörlüğü de yapıyordum. Ancak
lise müdürü Mr Reid ısrarla lise futbol takımını çalıştırmamı sigortalı ücretle
teklif edince işi kabul edip futbola geçtim. Robert Lisesini takiben Robert
Kolej İktisat bölümünü bitirdim (1970).
Askerlik bitti (1972) ,Koç Holding’de çalışırken baba oldum (fotoğrafta oğlumla görüldüğü üzere). Sonra Citibank (1976-79 ), SAMBA Cidde (1979-81 ), UET Bankası (1981-88), Yapıkredi Zurih (1988-92), Park Yatırım Bankası (1992-98), İktisat Moskow Rusya (1998-99), Gulf Merchant Bank Bahrain(1999-01) ile çalışma hayatım bitti, emekliliğe geçtim.
Okulda değerli hocam Prof.Ahmet Koç demişti ki: "Anka kuşu her asır başında granit dağına bir defa gaga sürmüş, dağ aşınmış. Keyfine bak, bu gençlik kimsede durmaz". Haklıymış!